S_Gastroblot
Autoprotilátky proti vnitřnímu faktoru a antigenům parietálních buněk žaludku jsou indikovány při podezření na perniciózní anémii (PA), chronické onemocnění asociované s chronickou atrofickou gastritidou, autoimunitního původu. Chronická atrofická gastritida typu A je charakterizována autoimunitním procesem, který vede k produkci autoprotilátek jak proti terčovému antigenu parietálních buněk žaludku H+/K+ ATPáze (APCA), tak proti jejich produktu, vnitřnímu (intrinsic) faktoru (AIFA) a potažmo k destrukci parietálních buněk.
Spouštěcím faktorem autoimunitní reakce může být infekce Helicobacter pylori. Následkem je autoimunitní gastritida a nedostatečná trvorba kyseliny chlorovodíkové.
IF je glykoprotein obsahující kyselinu sialovou, který hraje významnou roli v absorpci vitaminu B12 (vnější faktor) v zažívacím traktu. Malabsorpce vitamínu B12 je následkem absolutního (nedostatečná tvorba vlivem poškození parietálních buněk) nebo funkčního nedostatku vnitřního (IF) faktoru (imunitní reakce namířená proti vnitřnímu faktoru).
Neuvádí se
Pracovní dny
Není statimové vyšetření
Do 5 pracovních dnů od doručení materiálu do laboratoře
Není statimové vyšetření
Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky
Venózní krev
5ml
Sérum
50µl
Neuvedeno
Neuvedeno
5dnů
Více než 1 týden
Neuvádí se
Neuvedeno
Neuvedeno
Věk | Pohlaví | Referenční rozmezí |
---|
Hlavním antigenem autoprotilátek proti parietálním buňkám je membránová H+/K+ ATPáza transportující H+ do žaludku. Protilátky proti tomuto enzymu jsou specifickým markerem pro autoimunitní gastritidu(80-90%). Tato se objevuje v souvislosti s dalšími autoimunitními poruchami (např.Hashimotova tyroiditida, Adisonova choroba, inzulindependentní diabetes melitus).
Autoprotilátky proti vnitřnímu faktoru jsou detekovány především u pacientů s perniciózní anémií spojenou s gastritidou a jsou patognomické pro tento klinický obraz.
Negativní výsledek obvykle znamená, že v krevním oběhu pacienta není žádná z testovaných autoprotilátek, ale diagnózu nevylučuje.
Pozitivní výsledek obvykle znamená přítomnost autoprotilátek proti vnitřnímu faktoru (AIFA) a/nebo H+/K+ ATPáze (APCA) v krevním oběhu pacienta.
Pozitivita APCA a zároveň AIFA podporuje diagnózu perniciózní anémie (příp. autoimunitní gastritidy). Negativita AIFA diagnózu nevylučuje.
U pacientů starších 50let je v případě pozitivity pouze APCA dg PA příp AIG pravděpodobnější.
Ve sporných případech je doporučován endoskopický a histologický průkaz.
Pozitivní APCA a AIFA nacházíme i ve zdravé populaci.
Jakákoliv klinická diagnóza by neměla být založena pouze na jednom výsledku. Lékař by měl vzít v úvahu všechny klinické i laboratorní poznatky, aby mohl stanovit diagnózu.
Hlášení výsledků provádí pracovník pověřený hlášením výsledků, konzultace k výsledkům podává
úsekový vedoucí.
Neuvedeno
SOPVI0011