Rickettsia IgM
Indikace
Rickettsie jsou obligátní intracelulární parazité, které podle klinických projevů můžeme rozdělit do dvou skupin: V první skupině je hlavním klinickým projevem exantém, do druhé skupiny patří rickettsie, u nichž má teplota charakter tyfoidní. Mezi původce onemocnění, které se vyznačují kožními projevy (exantémem) patří Rickettsie rickettsii, která způsobuje horečku Skalistých hor. Vektorem tohoto onemocnění je klíště (Dermacentor andersoni a Dermacentor variabilis). Skupina charakteristická tyfoidní horečkou způsobuje tři celosvětově rozšířená onemocnění. Myší tyfus (endemický tyfus) způsobený Rickettsia typhi je přenášený kousnutím infikované blechy, která žije především na hlodavcích a ostatních domácích zvířatech. Epidemický tyfus (skvrnitý tyfus) způsobený Rickettsia prowazekii je přenášen vší šatní a případně blechami. Onemocnění Brill-Zinsser (sporadický nebo rekurentní tyfus) je způsoben reaktivací latentní infekce R.prowazekii léta po primárním epidemickém tyfu.
Horečka Skalistých hor je charakterizovaná náhlou horečkou, zimnicí, silnou bolestí hlavy a bolestí svalů. Počáteční potíže jsou náhlé nebo velmi náhlé (42%), a postupné (35%). Charakteristická skvrnitá vyrážka se objevuje na končetinách třetí nebo čtvrtý den nemoci, brzy se rozšiřuje k trupu. Přibližně u 50 % pacientů se vyskytuje petechiální hemorrhagická vyrážka.
Myší tyfus má inkubační dobu 1 až 2 týdny, následují náhlé počáteční příznaky: horečka, zimnice, a myalgie, charakteristické pro většinu rickettsiálních onemocnění. Epidemický tyfus má krátkou inkubační dobu, ale i zde jsou náhlé počáteční bolesti hlavy, horečka a myalgie. Vyrážka je skvrnitá, šířící se od trupu ke končetinám. Primární epidemický tyfus a onemocnění Brill-Zinsser jsou téměř vždy získány mimo USA.
Slovní hodnocení - pozitivní/negativní
5 pracovních dnů
Není statimové vyšetření
5 pracovních dnů
Není statimové vyšetření
Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C8 – Odběr
materiálu Laboratorní příručky
Venózní krev
5 ml
S_sérum
100 µl
1 den
1 den
5 dní
3 měsíce
Neuvádí se
Neuvedeno
Hyperlipemická, hemolyzovaná, tepelně inaktivovaná, či kontaminovaná séra mohou poskytnout chybné výsledky.
Věk | Pohlaví | Referenční rozmezí |
---|
Výsledky testu se udávají kvalitativně jako pozitivní nebo negativní protilátky třidy IgM.
Pozitivní výsledek znamená přítomnost protilátek proti patřičné antigenní skupině Rickettsií a může podporovat diagnózu.
Negativní výsledek znamená, že protilátky nebyly v krvi pacienta detekovány.
Reaktivita protilátek proti R. rickettsii by měla být považována za reaktivní ve třídě Spotted Fever. Mezi ostatní organismy náležející do této skupiny patří R. akari, R. conorii, R. australis a R. sibirica. Infekce některým z těchto druhů bude indukovat produkci protilátek reaktivních s R. rickettsii.
Reaktivita protilátek proti R. typhii by měla být považována za reaktivní ve třídě Typhus Fever. Také R. prowazekii bude indukovat produkci protilátek reaktivních s R. typhii.
Protilátky jsou někdy nepřítomné po dobu 1 až 2 týdnů od počátečních symptomů, počáteční negativní titr by neměl být použit pro diagnózu rickettsiového onemocnění. Někteří pacienti mohou udržovat dlouhou dobu titr IgM, s nebo bez IgG. K potvrzení diagnózy by měl být odebrán za 1 až 2 týdny druhý vzorek.Diagnostický význam má pokud párová séra vykazují (4) násobnou změnu v IgM titru.Infekce některým z druhů R. akari, R. conorii, R. australis a R. sibirica bude indukovat produkci protilátek reaktivních s R.rickettsii.R.prowazekii bude indukovat produkci protilátek reaktivních s R.typhii. Při diagnóze je třeba spolu se sérologickými výsledky brát vždy v úvahu klinické příznaky pacienta a další vyšetření.
nejsou známé zdroje variability
SOPVI0042