CTL33140:   Kvantitativní stanovení protilátek ve třídě IgG včetně avidity a semikvantitativní stanovení protilátek ve třídě IgM proti viru klíšťové encefalitidy metodou ELISA

Název metody na výsledcích laboratorního vyšetření:

Klíšť. encefal. IgG avidita

Indikace:

Vyšetření je indikováno při podezření na probíhající infekci virem Klíšťové encefalitidy. Vyšetření ve třídě IgG slouží i ke kontrole po očkování.
Onemocnění je klasickou arbovirózou, tj. virózou přenášenou členovci, vektorem přenosu je klíště, zpravidla Ixodes ricinus. V rámci ČR jsou známé lokality s typicky vyšším výskytem. Klíště získá virus sáním krve infikovaného zvířete. Pro další přenos choroby je významné přežívání viru ve slinných žlázách klíštěte, odkud se šíří na dalšího hostitele. Dále je znám přenos viru pitím nesvařeného mléka infikovaných zvířat, což může vést až k epidemiím. Výskyt nemoci v Evropě souvisí s aktivitou klíšťat, tedy s obdobím od dubna do října, nicméně v současnosti se tato doba prodlužuje díky změnám klimatu.
Inkubační doba nemoci je 7-14 dní, s krajním rozmezím 3-30 dní. Průběh onemocnění může být i inaparentní, bez klinických projevů pouze dojde k protilátkové odpovědi, která pacienta dále chrání před reinfekcí. U více než poloviny pacientů s rozvojem infekce CNS lze v anamnéze zjistit dvoufázový průběh choroby. V první fázi symptomy připomínají chřipku - zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalů, malátnost, únava. Tyto obtíže trvají 2-6 dní. Poté onemocnění končí nebo po přechodné úlevě nastává druhá fáze odpovídající meningitidě, meningoencefalitidě nebo myelitidě.

Jednotky:

%

Dostupnost pro rutinní vyšetření:

Pracovní dny

Dostupnost pro statimová vyšetření:

Není statimové vyšetření

Odezva pro rutinní vyšetření:

Do 5 pracovních dnů

Odezva pro statimová vyšetření:

Není statimové vyšetření

Druh odběrového materiálu:

Dle typu materiálu pro laboratorní stanovení – kapitola C.6.1. –  Laboratorní příručky

Typ materiálu odebíraného:

Venózní krev

Odebírané množství vzorku:

5 ml

Typ materiálu pro laboratorní stanovení:

Lidské sérum nebo EDTA, heparin nebo citrátové plazma.

Množství pro analýzu včetně mrtvého objemu:

200 µl

Stabilita odebíraného materiálu 20-25 °C:

1 den

Stabilita materiálu pro stanovení 20-25 °C:

1 den

Stabilita materiálu pro stanovení 4-8 °C:

5 dnů

Stabilita materiálu pro stanovení -20 °C:

Neuvádí se

Nejistota měření:

Neuvádí se

Mez detekce:

Neuvádí se

Interference:

Testované vzorky séra nesmí být kontaminovány mikrobiologicky ani nesmí obsahovat lidské erytrocyty. 

Výrobce uvádí, že nelze vyloučit zkříženou reaktivitu s protilátkami proti dalším flavivirům, např. viru horečky dengue, viru žluté zimnice, komplexu virů japonské encefalitidy.
Bakteriální kontaminace nebo opakované zamrazování a rozmrazování vzorků mohou ovlivnit hodnoty absorbancí. Diagnóza infekčního onemocnění by neměla být stanovena na základě výsledku jednoho testu. Přesné stanovení diagnózy musí vycházet z anamnézy, klinických příznaků a serologických výsledků. Serologické výsledky imunokompromitovaných pacientů a novorozenců mají pouze omezený význam.

Referenční rozmezí:
VěkPohlavíReferenční rozmezí
0 - 99 let a staršíbez rozlišení0 - 40 [%]
Komentář k referenčnímu rozmezí:

IgM  - negativní, IgG negativní  -  protilátky anti-TBEV negativní při podezření na akutní infekci testovat nový vzorek odebraný s časovým odstupem (cca 2 týdny)

IgM  - negativní, IgG pozitivní  -  prodělaná infekce ochranné titry po očkování při podezření na akutní infekci testovat nový vzorek odebraný s časovým odstupem sledovat titr protilátek.

IgM - pozitivní IgG negativní - časná fáze akutní infekce akutní infekce při sérokonverze IgG s časovým odstupem 

IgM pozitivní, IgG pozitivní - akutní infekce nebo stav po nedávním očkování. Protilátky třídy IgM mohou přetrvávat až 10 měsíců po infekci 

Při diagnóze pacienta je nutné brát v potaz nejen výsledky sérologie, ale i pacientovy symptomy.

Stanoveni avidity pomůže při interpretaci hraničních výsledků a časnou fázi infekcí  lze potvrdit  detekcí specifických IgG protilátek s nízkou aviditou.

Interpretace výsledků:

Výpočet výsledků avidity:

Absorbance vzorku při aplikaci močoviny x 100 

--------------------------------------------------------------- = relativní index avidity v % 

Absorbance vzorku bez aplikace močovin

hodnota < 40 %: indikace nízkoaviditních protilátek

hodnota 40 % – 60 %: sporné

hodnota 60 %: indikace vysokoaviditních protilátek 

Pokud vyjde výsledek jako sporný, doporučujeme odebrat druhý vzorek minimálně za 7 dní a testovat jej spolu s prvním vzorkem. Spolehlivých výsledků při měření avidity IgG protilátek lze dosáhnout pouze tehdy, obsahuje li pacientský vzorek diagnosticky významnou koncentraci specifických protilátek. Obecně nelze stanovení relativního indexu avidity dobře využít u vzorků, jejichž O. D. je po inkubaci bez aplikace močoviny < 0,140.

Zdroje variability:

Neuvádí se

Vybrané kapitoly SOP:

SOP-SER014

Datum revize:
26.04.2023 12:57:53
Vytvořil:
PhDr. Veľková Ivana